Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl gezi planınızı hazırlayın ve doğanın en güzel karelerinin tadını çıkarın! Büyüleyici manzaralar eşliğinde unutulmaz anılar biriktireceğiniz İç Anadolu’nun saklı cenneti Bingöl’de yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Gökyüzündeki yıldızları seyretmek, doğal güzelliklerin tadını çıkarmak ve tarihi kalıntıları görmek için Bingöl sizleri bekliyor.

Yüzen ada, yedi göl, tarihi su kemerleri, doğal havuz gibi harika doğal sitelere sahip Bingöl aynı zamanda Hitit İmparatorluğu döneminden kalma arkeolojik kazı alanlarıyla da zengin bir tarihi kültüre sahip. Bingöl gezilecek yerler listenizi hazırlayın ve bu güzel kenti keşfetmek için yola çıkın!

Yüzen Ada

Türkiye’nin en büyük yüzen adası olan Yüzen Ada, Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yer alır. 4 km²’lik alanda yer alan ada, Van Gölü’nün içinden çıkarak yükselen bir volkanik dağın zirvesinde yer alır. Çevresindeki suların yüksek mineralli olması nedeniyle özellikle romatizma hastaları tarafından tercih edilen adada, yürüyüş yapabilir ya da su sporları yapabilirsiniz. Ayrıca adanın üstünde yer alan yüzey ardı volkanının kraterini ziyaret edebilir ve muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz.

Bayırköy Yaylası

Bayırköy Yaylası, Bingöl’ün en güzel doğal güzelliklerinden biridir. Bol oksijeni, temiz havası ve doğanın iç içe geçtiği manzarası ile ziyaretçilere muhteşem bir deneyim sunar. Çimlerin üzerinde yürürken doğanın huzur verici sesleri eşliğinde kamp yapabilir veya piknik yapabilirsiniz.

Ayrıca, yaylada yer alan küçük köylerde orijinal yaşam tarzlarını keşfedebilirsiniz. Köylüler, turistler için organik ürünler sunarlar ve misafirperverlikleri ile bilinirler.

Bayırköy Yaylası aynı zamanda dağcıların ve doğa tutkunlarının kalbine hitap eder. Yaylada çeşitli yürüyüş rotaları vardır ve yol boyunca görebileceğiniz doğal güzellikler sizi büyüleyecektir. Kanyonların ortasından akan dere, kuşların sesleri ve ormanın etrafını saran havayı solumanın keyfini çıkarın.

 • Bol oksijeni, temiz havası ve doğanın iç içe geçtiği manzarası ile ziyaretçilere muhteşem bir deneyim sunar.
 • Çimlerin üzerinde yürürken doğanın huzur verici sesleri eşliğinde kamp yapabilir veya piknik yapabilirsiniz.
 • Yaylada yer alan küçük köylerde orijinal yaşam tarzlarını keşfedebilir ve organik ürünler satın alabilirsiniz.
 • Bayırköy Yaylası, dağcıların ve doğa tutkunlarının kalbine hitap eder.

Yedigöller

Bingöl’de gezilecek yerler arasında yer alan Yedigöller, doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakıyor. Yedi gölün oluşturduğu kanyon manzarası eşliğinde romantik bir yürüyüş yapabilir veya doğa sporları yapabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı’nda yer alan bu doğal güzelliği keşfederken, piknik alanlarında biraz mola verebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Yedigöller Milli Parkı giriş ücreti: 10 TL
 • Bölgede doğa yürüyüşü için uygun giysiler giyilmesi tavsiye edilir
 • Kanyon manzarası eşliğinde yürüyüş yapmak, doğa fotoğrafları çekmek için idealdir

Su Kemerleri

Bingöl’de görülebilecek tarihi güzelliklerden biri de antik Roma döneminden kalma su kemerleridir. Bu tarihi yapılar, 1800’lü yıllarda yapıldı ve hala ayakta duruyor. Su kemerlerini ziyaret ederek, Roma İmparatorluğu dönemine ait bir yapıyı keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Su kemerleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, çevredeki bilgilendirici tabelaları kullanabilir veya rehberlik hizmetleri sağlayan bir tur şirketiyle iletişime geçebilirsiniz.

Doğal Havuz

Bingöl’de gezilecek yerler arasında yer alan doğal havuz, serinlemek isteyen ziyaretçilerin vazgeçilmez duraklarındandır. İlçenin güneyinde bulunan doğal havuz, ilginç şekli ve ilmek ilmek oluşan tabanı ile dikkat çeker. Suyu ılık ve berrak olduğu için yazın sıcaktan bunalanlar tarafından tercih edilir.

Bu doğal havuzun etrafına piknik yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Doğal güzellikler içinde dinlenmek, serinlemek ve aynı zamanda manzarayı izleyerek huzur bulmak için ideal bir yerdir. Havuzun yakınlarında göletler, yeşil alanlar ve ormanlar da keşfedilmeyi bekler. Bölgeye gelen ziyaretçilerin uğramadan gitmemeleri gereken bir mekandır.

 • Doğal havuzda yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Ilık suyunda serinleme fırsatı bulabilirsiniz.
 • Huzur dolu bir piknik yapabilirsiniz.
 • Doğanın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Doğal havuzda zaman geçirmek için gerekli olan tüm eşyaları yanınıza almanızı öneririz. Ayrıca, yanınıza bir miktar enerji verici yiyecek ve içecek almanızı da ihmal etmeyin. Sıcak yaz günlerinde Bingöl’deki doğal havuzda serinleyerek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kesiksuyu Şelalesi

Bingöl gezilerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri de Kesiksuyu Şelalesi’dir. Gerek yürüyüş rotası, gerekse şelalenin büyüklüğü sebebiyle doğa tutkunları için oldukça çekici bir yerdir. Yolculuk sırasında yapılan molalar için oldukça uygun bir yerdir ve piknik yapmak isteyen turistler için ideal bir ortam sunar. Yerli halk tarafından da oldukça sevilen ve sık sık ziyaret edilen şelale, Bingöl’ün en yüksek şelalesidir ve görülmeye değerdir.

Adaklı Kalesi

Bingöl’ün en önemli tarihi kalıntılarından biri olan Adaklı Kalesi, ziyaretçilere büyüleyici bir manzara sunuyor. İçinde bulunduğu bölgenin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan kalenin her bir taşı bir hikaye anlatıyor. Kaleye çıkarak, tarihi yapıları incelemek ve etrafındaki doğal güzellikleri keşfetmek için ideal bir yer.

Maşat Höyük

Maşat Höyük, Hitit İmparatorluğu döneminden kalma bir arkeolojik kazı alanıdır. İçinde Hititlere ait kalıntıların yanı sıra MÖ 2. bin yıldan kalma çanak çömlekler ve üst üste yapılmış evler de bulunur. Bu tarihi yer, arkeoloji meraklıları için gezilebilecek bir nadide yerdir. Aynı zamanda Hititlerin yaşamını keşfetmek için de faydalı bir araştırma alanıdır. Günümüzde bile hâlâ yapımı süren yeni bulgulara ev sahipliği yapıyor.

Solhan Kalesi

Bingöl’ün tarihi simgelerinden Solhan Kalesi, tamamı taş ve ahşap malzemelerden oluşan yapısıyla büyüleyici bir güzellik sunar. 8. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kalenin içindeki tarihi yapıları görerek zaman yolculuğuna çıkmaya hazır olun. Kale etrafındaki doğal güzellikler de unutulmayacak manzaralar sunar. Solhan İçmeleri ise serinlemek için mükemmel bir seçenek sunar.

Yorum yapın