Hatay Müzeleri, Müz Listesi ()

Hatay ilindeki önemli turistik mekanlardan biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi, 1924 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede Kültepe, Karatepe ve Haruniye Höyük gibi tarihi yerlerde bulunan eserlerin yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler de sergilenmektedir. Mimari yapısı ve tarihi dokusu ile ziyaretçilerin ilgisini çeken bu müze, Hatay gezisinin vazgeçilmez duraklarından biri.

Antakya Müzesi

Antakya Müzesi, mozaikleriyle ünlü bir müzedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok eser müzede sergilenmektedir. Heykeller, mermer lahdiyor, sütunlar, cam eserler ve benzeri birçok önemli kalıntı yer almaktadır.

Müzede Antakya’nın tarihi ve kültürel dokusuna ait birçok eser bulunmaktadır. Özellikle Mozaik Koleksiyonu, heyecan verici bir sanat ve arkeolojik geçmişe ışık tutar.

Antipa Müzesi, dünyanın en zengin mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 28 yüzey mozaiklerin yanı sıra, tunçtan heykel ve cam eşyalar bulunmaktadır. Bu mozaikler arasında 9 metre boyunda bir sahne perdesi mozaği, Antik Dünya’da bulunan en büyük mozaiğidir.

Müzede ayrıca kiliselerin zengin mimari tasarımlarını yansıtan sütun başlıkları, su yolları ve Roma dönemi sıhhi sistemleri de yer almaktadır. Antakya Müzesi, tarihi eser severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müzedir.

St. Pierre Kilisesi

St. Pierre Kilisesi, Antakya’da ziyaret edilebilecek turistik yerlerden biridir. Kilise, Hz. İsa’nın havarisi Petrus’un Utanç Çıkışı’na ev sahipliği yapmasıyla dini bir öneme sahiptir. Kilisenin yanındaki mağara ise Hz. İsa’nın havarisi Petrus’un kaldığı ve dua ettiği bir yer olarak bilinir. Tarihi ve dini önemiyle ziyaretçilerin ilgisini çeken kilise, aynı zamanda güzel manzarasıyla da göz doldurur.

Titus Tüneli

Titus Tüneli, MÖ 1. yüzyılda inşa edilen su tünelidir. Antakya’da bulunan tarihi bir yapıt olarak ziyaretçileri ağırlamaktadır. Bu tünel, şehrin önemli su kaynaklarına erişimi sağlamak için oluşturulmuştur. Tünel yaklaşık 1350 metre uzunluğundadır ve iki ayrı girişi vardır. Ziyaretçiler, Titus Tüneli’ne girerek, suyun üzerinde yürümek ve tarihi yapıyı keşfetmek için bu heyecan verici maceraya çıkabilirler.

Yorum yapın